B E S Z Á M O L Ó

A Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségének közgyűlése
által megválasztott Ellenőrző Bizottság
2003. évi munkájáról.

A Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségének Ellenőrző Bizottsága a 2003. évben is a közgyűlés által elfogadott és megerősített alapszabályában leírtaknak megfelelően végezte munkáját. A folyamatos ellenőrzés érdekében továbbra is meghívást kapott az Ellenőrző Bizottság minden tagja az elnökségi ülésekre. Az elmúlt évben rendszeressé vált az elnökségi üléseket megelőzően a napirendek és aktuális kérdések szűk körű megtárgyalása, amely nagyobb alapot adott a napirendek jobb előkészítésére.

Az Ellenőrző Bizottság 2004. január 26-án megtartotta a 2003-as évet értékelő ellenőrzését. Az Ellenőrző Bizottság tagjai az előző évben megszokottaknak megfelelően egy-egy részterületét ellenőrizték a gazdálkodásnak, a tevékenységnek.

Könyvvezetés és bizonylati fegyelem:

A 2003-as évben a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségénél bekellett vezetni a kettőskönyvelést, mert a bevételek meghaladták 2002-ben az 50 mFt-ot. A megbízott könyvvelő cég, ennek figyelembe vételével végezte 2003-ban a munkáját. A számviteli politika és az egyéb szabályzatok elkészültek. A VTOSZ célja szerinti és vállalkozási tevékenységének könyvelése elkülönítetten történt. A bizonylati fegyelem példaszerű, az utalványozások minden esetben megtörténtek. A személyi kifizetések és költségtérítések a küldöttgyűlési, illetve elnöki határozatok alapján történt. Az elkészült bizonylatok rendszerezve vannak, ennek folytán könnyen áttekinthető a könyvelés.

Költségvetési kapcsolatok:

A Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségénél negyedéves ÁFA, illetve adóbevallást kell készíteni. A bevallásokat a könyvelőcég mindig határidőre megküldte az APEH-nak, a teljesítések is határidőre megtörténtek. Az APEH negyedévi ÁFA ellenőrzést végzett, mely során nem talált a törvényektől, illetve a rendeletektől való eltérést. A társasági adóbevallása is határidőre elkészült. A személyek részére megtörtént a VTOSZ-nél felvett jövedelmek, költségtérítések közlése írásban.

Tagdíj bevételek realizálása, tagdíj nyilvántartás:

2003-év tagdíj tervezett bevétele 46 mFt. Ténylegesen befizetett tagdíj december 31-ig 42.737 eFt, 2004. január 15-ig 42.921 eFt, ez a tervezett tagdíj bevételnek 93,3 %-a, kintlévőség 3.079 eFt. A tagdíj bevételek előzőévekhez viszonyítottan 3 %-os további lemaradást jeleznek, mely összességében tekintve nem nagy. A kivetett alaptagdíj 26.300 eFt, amiből 24.800 eFt-ot befizettek, ez a kivetés 94,65 %-a. Öt kis társulat nem kapott kivetést, az alaptagdíjat hét társulat 1,5 mFt-os nagyságrendben nem rendezte. A nem társulati tagok a kivetett 12 mFt-ot 100 %-ban és időben befizették. Az 1,2 %-os differenciált kivetett tagdíj összege 5.814 eFt, ténylegesen befizettek 5.765 eFt-ot, ez a kivetés 99,9 %-os teljesítését jelenti. Két társulat 49 eFt-os tagdíj hátralékkal rendelkezik. A 0,25 %-os differenciált tagdíj kivetett összege 10.967 eFt, ténylegesen befizettek 9.436 eFt-ot, ami 86 %-os teljesítést jelent. 14 társulat tagdíj hátraléka 1.531 eFt-ot jelent.

A tagdíj beszedés érdekében tett intézkedések:

Összességét tekintve a tagdíjfizetési hajlandóság jónak ítélhető meg, a kintlévőség nem jelentős, amely kintlévőséget megítélésünk szerint objektív és szubjektív körülmények is befolyásolták.

Az Ellenőrző Bizottság megvizsgálta a 2003 évre írásos anyagban közzétett gazdálkodását a VTOSZ-nek. Megállapította, hogy a gazdálkodását a 2003-as évre előirt tervnek megfelelően végezték. Mindezek figyelembe vételével javasoljuk a bevételeket 81.155 eFt-ban, a költségeket 74.996 eFt-ban elfogadni, a pénz maradvány 6.159 eFt.

A 2004-es év tervével kapcsolatosan megállapítást nyert, hogy az adott körülményekhez viszonyítottan alakította ki az elnökség a javaslatát, tagdíj tömeget nem kíván emelni és a rendezvényekből sem kíván jelentősebben visszalépni. Így javasoljuk a 2004 évre előterjesztett bevételeket 75.359 eFt-ban, a költségeket 66.740 eFt-ban és a pénzmaradványt 8.619 eFt-ban megállapítani.

Az Ellenőrző Bizottság a 2004. évben célzott ellenőrzést nem tervez, a cél az általános feladatok végrehajtásának ellenőrzése az alapszabályban leírtak szerint.

Az Ellenőrző Bizottság javasolja a küldöttgyűlésnek, hogy fogadja el beszámolóját az abban leírtak szerint.

 

 

 

Göd, 2004. február 26.

 

 

Dr. Czecze Lajos

EB. elnök

 Vissza