I.
dr. Varga Miklós ár- és belvízi kérdések kapcsán elmondta: csapadék szempontjából rendkívüli az idei év, az országban területi átlagban 185 milliméterrel több, 558 milliméter csapadék hullott az első nyolc hónapban, ebből 164 milliméter az év legszárazabbjának számító augusztusban.
A szélsőséges időjárás miatt a 2005-ös vízkár-eseményeket nem lehetett volna megelőzni, még a károk jelentősebb mérséklésére sem lehetett volna mód - jelentette ki a helyettes államtitkár, utalva a felhőszakadások miatt több települést is ért vízkárokra.
Szólt arról, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálatnál indított fejlesztés eredményeként készül egy olyan előrejelző rendszer, amely nagyobb esőzések előtt 2-3 órás időelőnyt biztosíthat a katasztrófavédelem és az érintett önkormányzatok számára a védekezés megszervezésére.
Forrás: KvVM Honlap - 2005.szeptember 7. szerda
II.
Augusztusban folytatódott az egész évet jellemző változékony, csapadékos időjárás. A lehullott eső mennyisége 81-292 milliméter között alakult, az országos területi érték 164 milliméter volt, amely 108 milliméterrel több az átlagnál. A szokatlanul nagy mennyiségű nyári csapadék hatására kialakult nagyfokú talajtelítettség miatt az őszi belvíz kialakulásának meglehetősen nagy az esélye abban az esetben, ha az elkövetkező hónapok erősen csapadékosak lesznek - hangsúlyozta Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) helyettes államtitkára.
A vízkárelhárítás során az állam feladata általában a közjavak megvédése, valamint a vízgazdálkodás infrastruktúrájának, intézményrendszerének megteremtése és működtetése. Ide tartozik többek között: a jogi, a gazdasági, a műszaki szabályozó rendszer megállapítása, az államigazgatási feladatok ellátása, a mérő-, megfigyelő-, ellenőrző-, értékelő és információs rendszer kiépítése. Ugyancsak az állam feladata az önkormányzatok, a társulatok, a gazdálkodók és a lakosság vízgazdálkodási tevékenységének támogatása.
Társminisztériumok feladatai
A helyettes államtitkár kiemelte: a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a mezőgazdasági célú forgalomképes állami tulajdon fölötti jog gyakorlását megkapta. Ezzel a területhasználatot segítő vízkárelhárítási infrastruktúra közelebb került az anyagilag érdekelt tulajdonosokhoz.
A Belügyminisztériumhoz a korábban tanácsi feladatkörbe tartozó védekezéssel összefüggő államigazgatási feladatkörben tevékenységek tartoznak (mentés, kiürítés, befogadás, mozgósítás). A tárcához tartozik még többek között a katasztrófák elleni védekezés központi és területi szervezeteinek irányítása, amelyeken keresztül az önkormányzatok feladatait segítik.
Forrás: MTI - 2005. szeptember 7. szerda
Vissza |