Vízkárelhárítási tájékoztató

Országos Műszaki Irányító Törzs
Törzsvezető-helyettes
2006. február 20.

Meteorológiai helyzet

A héten térségünk időjárását döntően egy nagy kiterjedésű ciklonrendszer alakítja. Nyugat, délnyugat felől továbbra is nedves levegő érkezik a vízgyűjtő területek fölé, többször és többfelé valószínű további csapadék: eső, majd a hét második felétől, a hőmérséklet fokozatos csökkenése következtében már havas eső, havazás is lehet. Az elkövetkező héten a nyugati vízgyűjtőkön 10-15 mm míg másutt 15-30 mm csapadék várható.
A 0 fok magassága a hét folyamán fokozatosan csökken.

Vízjárási helyzet
Pénteken a legnagyobb csapadékot a Kelet-Magyarországi vízgyűjtőkön mértek 10-14 mm-t, az Északi vízgyűjtőkön általában 7 mm-t. A hétvége további időszakában a vízgyűjtőkön nem volt számottevő csapadék (5 mm alatt). A megemelkedett hőmérsékletek következtében az alacsonyabb területeken intenzíven megindult a hóolvadás.
2006. február 19-én számított hómennyiség szerint a Duna vízgyűjtőjén az ilyenkor szokásos mennyiség (10,6 km3) közel kétszerese (19,6 km3) található a vízgyűjtőn. Ez a múlt héthez képest egy kicsit csökkent, ebből keletkezett a jelenleg levonuló árhullám mely jelenleg Komáromnál tart és jóval az árvízvédelmi fokozat elrendeléséhez szükséges vízszint alatt tetőzött (251 cm, I fok 500 cm).
A Tiszán a felgyülemlett hómennyiség (6.4 km3) a múlt hét óta változatlan és a sokéves átlagnál (4,3 km3) 50%-kal magasabb.
A Balaton vízszintje tovább emelkedett, jelenleg 109 cm. A Velencei tó vízszintje is emelkedett (173 cm) annak ellenére, hogy a múlt héten vízeresztés indult a tóból. A vízeresztés mértékét mától 3 m3/s-ra növelték.

Árvízvédelmi helyzet
A pénteki csapadék és a hóolvadás következtében több folyón árhullám indult el, ezek közül a Berettyón kellett árvízvédelmi készültséget elrendelni 02. 19-én, valamint a Fekete-Körösön 02. 20-án. A nagy mennyiségű belvíz miatt a Hortobágy-Berettyón is vízszintemelkedés indult el és a felső szakaszon 02. 20-ától árvízvédelmi készültség elrendelésére került sor. Így jelenleg 257 km hosszon van I. fokú árvízvédelmi készültség.

Jéghelyzet
A Tisza magyarországi szakaszán tovább csökkent az álló jeges szakaszok hossza. A Tisza-völgyi folyókon mindenütt felszakadozott az álló jég és legtöbb helyen zajlás, parti jég található már csak. Az árhullámok miatt azonban fokozottan figyelni kell a jég mozgását.
Az ATI-KÖVIZIG megszüntette a Maros magyarországi szakaszán a jégvédekezési készültséget, a Tisza Szeged-déli országhatár közötti szakaszán pedig I. fokúra mérsékelte.
Továbbra is I. fokú jégvédekezési készültség van a Körösökön.

Belvízvédelmi helyzet
A megenyhült időjárás és az elmúlt napok csapadéka következtében a belvízhelyzet romlik. 8 KÖVIZIG - Alsó-Dunavölgyi (Baja), Közép-Dunántúli - (Székesfehérvár), Felső-Tisza-vidéki- (Nyíregyháza), Észak-magyarországi- (Miskolc), Tiszántúli- (Debrecen), Közép-Tisza-vidéki- (Szolnok), Alsó-Tisza-vidéki- (Szeged), Körös-vidéki- (Gyula) - területén, 39 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség ebből 29 szakaszon I. fokú és 10 szakaszon II. fokú.
Az elöntött terület nagysága - az elmúlt napokban lehullott csapadék és az enyhe időjárás hatására olvadó hóréteg miatt - állandóan növekszik, jelenleg 82 eha. A hótakaró olvadásnak indult és sok helyen már csak foltokban található.
Az igazgatóságok folyamatosan végzik a felkészülést a megnövekedett belvíz-mennyiség elvezetésére. A lefolyási akadályok eltávolítását, a medrek előkészítését a nagyobb belvizek levezetésére sok helyen még akadályozza a főcsatornákon és kisvízfolyásokon kialakult vastag jégtakaró.
Az érintett területeken 47 önkormányzat tart fenn belvízvédelmi készültséget, közülük 2 településen III. fokozatot (Debrecen, Hajdúhatház), 14 település II. fokozatot (Fegyvernek, Kenderes, Kunhegyes, Kisújszállás, Szajol, Törökszentmiklós, Tiszatenyő, Kunszentmárton, Püspökladány, Kaba, Hajdúböszörmény, Dévaványa, Bélmegyer, Kondoros), valamint 7 vízgazdálkodási társulat is folytat belvíz elleni védekezést.

Egyéb információk:
A KÖTI-KÖVIZIG 6 db záporszivattyút bocsátott a védekező települések rendelkezésére. A TI-KÖVIZIG területén, Vámospércsen 200 házat veszélyeztet a belvíz. A belterületi védekezést Debrecenben és Hosszúpályiban szivattyús munkacsoportokkal segíti a TI-KÖVIZIG.

Forrás: Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2006. február 20. hétfő

Vissza