Vízkárelhárítási tájékoztató

Országos Műszaki Irányító Törzs
Törzsvezető-helyettes
2006. február 21.

Meteorológiai helyzet

A következő napokban délnyugat felől több hullámban érkeznek a térségbe a nedves légtömegek, ezért a vízgyűjtőkön is többször kell csapadékra számítani. A csapadék mennyisége területi átlagban elsősorban a Körösök, a Szamos és a Felső-Tisza vízgyűjtőjén haladhatja meg holnap reggelig a 10 mm-t. A hét végén egy mediterrán ciklon közelíti meg a térséget, amelynek hatására a délnyugati területeken, a Mura és a Dráva vízgyűjtőin lesz csapadékosabb az időjárás. Ekkor még zömében eső, záporeső lesz a jellemző, legfeljebb a magasabban fekvő helyeken - 1200 m felett - valószínű havazás.
A 0 fok magassága jelenleg 1000-1500 m körül változik, majd a hét folyamán fokozatosan csökken, és a hét végén 500 m körül várható. A jövő hét elején tovább csökken a 0 fok magassága, a legtöbb vízgyűjtőn a felszín alatt alakul, de a keleti vízgyűjtőkön továbbra is 500 m magasan valószínű.

Vízjárási helyzet
Az elmúlt 24 órában csak a nyugati vízgyűjtőkön volt kisebb csapadék (5 mm alatt).
2006. február 19-én számított hómennyiség a Duna vízgyűjtőjén az ilyenkor szokásos mennyiség (10,6 km3) közel kétszerese (19,6 km3), a Tiszán a felgyülemlett hómennyiség (6.4 km3) a múlt hét óta változatlan és a sokéves átlagnál (4,3 km3) 50%-kal magasabb.
A Balaton vízszintje jelenleg 110 cm.
A Velencei tó vízszintje 173 cm. A vízeresztés mértéke 3 m3/s.

Árvízvédelmi helyzet
A csapadék és az enyhe idő következtében megindult hóolvadás miatt a Krasznán is árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni. Továbbra is I. fokú készültség van a Berettyón, a Hortobágy-Berettyón és a Fekete-Körösön. A Berettyó határszelvényében már lassú apadás figyelhető meg.
Jelenleg 371 km hosszon van I. fokú árvízvédelmi készültség.
A védekezésben 152 fő és 23 személygépkocsi vett részt.

Jéghelyzet
Tekintettel a jelenlegi és a várható hidrometeorológiai helyzetre az OMIT elrendelte, hogy a Dunán I. fokú jégvédekezési készenlétben lévő hajók közül az ÁBKSZ Kht kezelésében lévő hajók - amelyeket Bajára, Dunavecsére és a Kvassay zsiliphez vezényeltek - február 22-én reggel 6 órakor induljanak vissza a budapesti telephelyükre. A visszaérkezésükkel egyidőben az I. fokú jégvédekezési készenlétet meg kell szüntetni.
Az ADUKÖVIZIG kezelésében lévő jégtörő hajók I. fokú jégvédekezési készültségét és melegen tartását a tegnapi napon 16 órától megszüntette az OMIT.
A Tisza magyarországi szakaszán tovább csökkent az álló jeges szakaszok hossza. A Tisza-völgyi folyókon mindenütt felszakadozott az álló jég és legtöbb helyen zajlás, parti jég található már csak. Az árhullámok miatt azonban fokozottan figyelni kell a jég mozgását.
Továbbra is I. fokú jégvédekezési készültség van Tisza Szeged-déli országhatár közötti szakaszán és a Körösökön.

Belvízvédelmi helyzet
A megenyhült időjárás következtében a belvízképződés folytatódik 10 KÖVIZIG - Észak-dunántúli (Győr), Alsó-Dunavölgyi (Baja), Közép-Dunántúli - (Székesfehérvár), Nyugat-Dunántúli (Szombathely), Felső-Tisza-vidéki- (Nyíregyháza), Észak-magyarországi- (Miskolc), Tiszántúli- (Debrecen), Közép-Tisza-vidéki- (Szolnok), Alsó-Tisza-vidéki- (Szeged), Körös-vidéki- (Gyula) - területén, 54 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség ebből 32 szakaszon I. fokú, 19 szakaszon II. fokú és 3 szakaszon III. fokú.
Az Észak-dunántúli KÖVÍZIG a Hansági Szakaszmérnökség dombvidéki területén helyi vízkárelhárítás keretében szakmai segítséget nyújt az Ikva mentén.
Az elöntött terület nagysága - az enyhe időjárás hatására olvadó hóréteg miatt - növekszik, jelenleg 140 ezer ha. Az elmúlt 24 órában 97 szivattyútelep üzemelt 126 m3/s kapacitással. Összesen 7,9 millió m3 vizet emeltek át a befogadókba.
Az igazgatóságok folyamatosan végzik a vízlevezetési akadályok eltávolítását, a megnövekedett belvíz-mennyiség gyorsabb elvezetésére.
Az érintett területeken 60 önkormányzat tart fenn belvízvédelmi készültséget, közülük 4 településen III. fokozatot (Debrecen, Hajdúhadház, Hajdúsámson, Újfehértó), 18 település II. fokozatot (Fegyvernek, Kenderes, Kunhegyes, Kisújszállás, Tiszatenyő, Kunszentmárton, Püspökladány, Kaba, Hajdúböszörmény, Dévaványa, Bélmegyer, Kondoros, Sáp, Cibakháza, Hunyadfalva, Örményes, Karcag, Kertészsziget), valamint 7 vízgazdálkodási társulat is folytat belvíz elleni védekezést.

Forrás: Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2006. február 21., kedd

Vissza